ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINA DİKKAT

Özel Yunusemre Anaokulu, velilere çocukların özellikle sosyal hayatını olumsuz etkileyen teknoloji bağımlılığını anlattı. Seminerde çocukların spor ve sanata yönlendirilmesine gerektiğine dikkat çekildi.

Özel Yunusemre Anaokulu yönetimi, velilere yönelik seminerlerine ‘Teknoloji Bağımlılığı’ ile devam etti. Okulda verilen seminerde teknoloji bağımlılığının hızla yayıldığına dikkat çeken Yunusemre Toplum Sağlığı Eğitim Koordinatörü Meral Sağlam velileri uyardı. Bağımlılık yaşının 2 yaşına kadar düştüğüne dikkat çeken Sağlam, “Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar var. Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilir. Çocuklarımıza yemek yediremediklerinde ve susturamadıklarında kontrol altına almak için teknolojik alet veriyoruz. Çocuğumuz da zamanla o alete karşı bir bağımlılık geliştirebilir. Çocuklara yemek yerken veya herhangi bir şey yaparken teknolojik bir alet verilmemesi gerekiyor” diye konuştu.

Meral Sağlam çocukları bu bağımlılıktan korumanın yollarını da şöyle sıraladı: “Çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından korumak için öncelikle yeteneklerine uygun spor ve sanat etkinliklerine yönlendirmeliyiz. Çocuklar enerjilerini verimli etkinliklere aktarmalı. Sokaklara karşı önyargılarını azaltmalı ve komşuluk ilişkilerini geliştirerek çocuklarının dışarıda arkadaşlarıyla oynamasına fırsat vermeliyiz. Eğer çocuk kaygılanıyorsa anne baba olarak birlikte dışarı çıkabilir, onlar oynarken izleyebilir. Maalesef teknolojik bir çağda olduğumuzu için teknolojinden çocukları uzak tutmak pek mümkün değil. Bu durumu iyi yönetmek gerekir. Kısıtlı sürelerde bilgisayar kullanımına izin verilebilinir ama saatlerce izin vermek doğru değil.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir