Bugun...BÜYÜKŞEHİR ÇÖPÜ BİTİRDİ

Tarih: 29-08-2017 13:44:56 + -
BÜYÜKŞEHİR ÇÖPÜ BİTİRDİ

Kula’nın Çöpleri, Uzun Buruna
Kula’nın kanayan yarası haline gelen vahşi depolamayı, sonsuza dek tarihe gömecek geçici Çöp Transfer İstasyonunda sona gelindi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin il genelindeki en büyük çevreci yatırımı olan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin kazandırılmasının ardından, ilçelerde de vahşi atıkların bertarafı için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Kula’nın kanayan yarası haline gelen ve Kula Jeopark’ının içinde olduğu doğayı kirleten 30 yıllık Kula çöplüğü Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi işbirliği ile tarihe karışıyor. Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO Sertifikalı Jeopark’ı olan Kula Jeopark Sahası’nı çöplüğün kötü görüntüsünden kurtarmak için geçici olarak çöp taşıma istasyonu kuruldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince üstü kapatılarak steril hale getirilen Kula Çöplüğünde, yapılan bu istasyon sayesinde tekrardan vahşi depolamanın önüne geçilecek. Kula’dan ve 16 ilçeden toplanan çöpler ile birlikte Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nde enerji üretilerek çöpler geri dönüştürülecek. Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Faik Şentürk ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, projesi devam eden Çöp Taşıma İstasyonunun yerine geçici olarak yapılan tesiste incelemelerde bulundu. Meclis Üyesi Faik Şentürk, “Kula’mız, yıllardır devam eden vahşi depolamadan kurtulmuş oldu. Günübirlik mahallelerden toplanan çöpler, Büyükşehir Belediyemizin yaptığı Uzun Burun tesisine taşınacak. Kula’mızın çöpten kurtulması turizm için çok faydalı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e ve Kula Belediye Başkanımız Hüseyin Tosun’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Kula’nın Kaderi Değişiyor
Kula’nın merkezinde 30 yılı aşkın bir süredir, vahşi depolama yüzünden vatandaşların tepkisini çeken Kula Çöplüğü, Kula Jeopark’ı içerisinde bulunduğundan dolayı medyada birçok kez yer almıştı. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi’nin Kula’nın doğa harikası güzelliğini kurtarmak için başlattığı çalışmalarda, Kula çöplüğü kapatılarak vahşi depolamanın önüne geçildi. Katı Atık Transfer İstasyonu’nun sıfırdan yapılması ile vahşi depolamanın önüne geçen Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi, Kulalıların yıllardır şikâyetçi olduğu kötü görüntüden ve kokudan kurtaracak.

Daire Başkanı Yıldırım, “Jeopark Alanını Kurtarmak İçin Transfer Startı Verdik”
Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, Jeopark’ın çöpten kurtulması için hızlı bir çözüm ürettiklerini belirterek “UNESCO Sertifikalı Jeopark açısından önemli bir ilçemiz olan Kula’da, daha önceden yapılan vahşi depolama alanını kapatmıştık. Burada sürekli çöp oluşumu devam ettiği için, asıl kurmamız gereken istasyonun zaman alacağı için hızlı bir çözüm ürettik” ifadelerini kullandı.

Başkan Tosun, “Kula’da Vahşi Depolama Sona Erdi”
Göreve başladığımız ilk günden itibaren, Kula’nın kanayan yarası haline gelen birçok sorunu teker teker nihayete erdiriyoruz. Kula'da gerçekleştirdiğimiz önemli bir hazırlık sürecinin ardından, Kula'nın çöp sorununu bitirdik. 30 yılı aşkın süredir Kula'nın çöpünün döküldüğü, jeopark sahamızın içerisinde bulunan vahşi depolama alanı kapatıldı. Artık Kula'da vahşi depolama tarih oldu. Kula'da ve mahallelerinde üretilen günlük 30 ton katı atık Manisa Büyükşehir Belediyemizin Uzunburun'da hizmete soktuğu katı atık bertaraf tesisine transfer edilecek. Kula'nın hiç bir noktasında vahşi depolama olmayacağı gibi, bu depolamadan kaynaklı sorunların önüne geçilecek. Kula turizminin lokomotifi konumunda olan ve yıllardan bu yana çöp sorunu yaşayan jeoparkımız, çöp kaynaklı sıkıntılar, yeraltı ve yerüstü kirliliğini bitiriyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarda büyük emeği olan ve bizleri her zaman destek veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’e ve personeline teşekkür ederim. Çöp Transfer istasyonumuz Kula’mıza hayırlı olsun.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
  • Osmanlı
    Osmanlı
  1. Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI